Bacağınızın bir kısmını veya uzvunuzun tamamını kaybettikten sonra protez üzerinde dilediğiniz sporu yapabilirsiniz. Yapacağınız düzenli eğitim, kaslarınızın ve vücudunuzun iyi durumda kalmasına yardımcı olacaktır. Herhangi bir spor dalı için uzmanlarımız size en uygun protezi seçmenizde yardımcı olacaklardır.

Sporcu Protezlerinin Özellikleri

 1. Hafif ve Dayanıklı Malzemeler: Sporcu protezleri, genellikle karbon fiber gibi hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Bu, sporcuların hızlı hareket etmelerine ve yüksek performans göstermelerine olanak tanır.
 2. Kişiselleştirilmiş Tasarım: Her spor dalı farklı gereksinimler ve hareketler gerektirir. Bu nedenle sporcu protezleri, sporcu ihtiyaçlarına ve spor dalına özel olarak kişiselleştirilir.
 3. Yüksek Enerji Geri Dönüşümü: Bazı sporcu protezleri, enerjiyi daha verimli bir şekilde depolayabilen ve geri dönüştürebilen özelliklere sahiptir. Bu, sporcuların daha güçlü itişler yapmasına yardımcı olabilir.
 4. Denge ve Stabilite: Sporcu protezleri, sporcuların dengeyi korumalarına ve istikrarlı bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanır.
 5. Hız ve Hareket Yeteneği: Sporcu protezleri sporcuların hızlı koşma, sıçrama veya diğer spor dallarına özgü hareketleri yapmalarına yardımcı olur.
 6. Rekabetçi Sporlar İçin Uygunluk: Sporcu protezleri engelli sporcuların rekabetçi sporlara katılmasına olanak tanır. Özellikle Paralimpik oyunlar gibi organizasyonlarda sıkça kullanılırlar.

Protez Kullanan Önemli Sporcular

Protez Kol Sahibi Aron Ralston

Aron Ralston

2010 yılında sinemaya 127 saat olarak da uyarlanan bu hikayenin kahramanı olan Aron Ralston, 2003 yılında Moab/Utah’ta bir tırmanış sırasında sağ kolunu kaybetmek zorunda kalmıştır. Daha sonra protez kol tedavisiyle tutkunu olduğu dağcılık sporuna devam etmektedir. Bu hikayeyi detaylı okumak için buraya tıklayınız.

Sporcu proteziyle Everest’e tırmanan Hugh Herr

Hugh Herr 

Hugh Herr, bir dağcı ve bilim insanıdır. Henüz 17 yaşındayken, New Hampshire’de dağcılık yaparken kar fırtınasına yakalandı ve donmuş ayakları sebebiyle diz altından ameliyat olmak zorunda kaldı. Yıllar sonra sporcu protez bacaklarıyla dağ tırmanışına başladı ve başarılı bir şekilde Everest’e tırmandı. Bu hikayeyi detaylı okumak için buraya tıklayınız.

Paralimbik Şampiyonu Jonnie Peacock
Paralimpik şampiyonu Jonnie Peacock

Jonnie Peacock

30 yaşındaki (1993 doğumlu) İngiliz atlet Jonnie Peacock, uluslararası olimpiyat ve şampiyonlarda paralimpik atletizm dalında 6 altın, 1 bronz ve 1 gümüş madalya sahibidir.

Oscar Pistorius

Güney Afrikalı paralimpik atlet Oscar Pistorius, 2011 Dünya Şampiyonası’nda 400 metrede dünya şampiyonu oldu ve aynı yıl Avrupa Şampiyonası’nda 100, 200 ve 400 metre yarışlarında da altın madalya kazandı. 

Sporcu Protezleri ve Fiyatları

FLEX-RUN

Nike FLEX-RUN Sporcu Protezi

Protez alanındaki deneyimini kullanan Össur, dünyaca ünlü Nike şirketi ile güçlerini birleştirerek birlikte koşmak için ideal ayağı geliştirdi. Ayağın üretilme sırasında, başparmak bölgesi uzatılmış ve enerji geri dönüş verimliliği artmıştır. Nike Flex-Run’ın iç tabanı mükemmel bir tutuş sağlar ve bu da hasta performansını artırır.

 • Fitness koşusu
 • Kros koşusu
 • Uzun mesafe koşusu
 • Triatlon

ile uğraşan diz üstü ve diz altı bacak seviyesinde amputasyonları olan kişiler için uygundur.

Ottobock German 3S80 Spor Protezi

Ottobock German 3S80 Sporcu Protezi

Koşu sporları için optimize edilmiş, hatta yüksek adım hızlarına hakim olacak şekilde uyarlanmış güçlü rotasyon hidroliğine sahiptir.

Koşuculara köşeleri döndürürken yüksek düzeyde itme ve gelişmiş stabilite sağlayan esnek, hafif bir karbon yayı ile karakterize edilmiştir.

 • Profesyonel koşu
 • Uzun ve yüksek atlama
 • Cirit atma

için özel olarak tasarlanmıştır.

Protezci, Türkiye’de tüm sporlar için engellilere protez üretmek de olan bir sağlık kuruluşudur.

 • Uzmanlarımız hastanın tercihlerine ve isteklerine bağlı olarak, kilosunu, yaşını, aktivite düzeyini ve güdük özelliklerini dikkate alarak amatör veya profesyonel spor için kişiye özel güvenilir protez üretmektedir.
 • Su ve nemden etkilenmeyen dayanıklı ve hafif karbon malzemelerden yapılmış spor ayak protezleri hastalarımızın koşmasına, atlamasına, yüzmesine, bisiklet sürmesine, kayak ve snowboard yapmasına izin verir.
 • Koşu protezlerin en belirgin özelliği topuğun olmamasıdır. Bu özelliği dünyanın en hızlı hayvanı olan çita pençesinden ilham alınmış olmasıdır.  Ayağın kıvrımı harekete dinamiklik verir ve itme hareketini destekler.
 • Protezci şirketinin rehabilitasyon uzmanları yeni başlayanlar için özel bir egzersiz programı hazırlamaktadır. Sağlık kuruluşumuzun deneyimli teknisyenlerine danışabilir ve hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracak bir protez yaptırabilirsiniz.
5/5 - (23 kişi oyladı)